top of page
Search

LESKOVAČKI REDITELJ BORIS MITIĆ U GOSTIMA KOD WESA ANDERSONA

Updated: Oct 23



Američki reditelj Wes Anderson (The Grand Budapest Hotel (2014), Moonrise Kingdom (2012), The Royal Tenenbaums (2001)), pokrenuo je novu sVod platformu zvanu Galerie (https://www.galerie.com/), za koju njegovi drugari biraju filmove koji im se sviđaju.


Boris Mitić, reditelj dokumentarnih filmova, poreklom Leskovčanin, večeras u 21h po našem vremenu gostuje na platformi. U pitanju je jednosatni text-only mini-forum na temu dokumentarnog klasika Sherman’s March (Ross McElwee, 1986), pa vam ekipa nudi mesec dana free pristupa platformi u zamenu za opušteno učešće u tom razgovoru, koji je zamišljen kao diskusija na unapred postavljena pitanja u vezi filma (12 pitanja x 5min), koja ćete pronaći na sajtu.


Za učešće u razgovoru, koristite promo kod JOINGALERIE. Ukucajte kod u polje coupon.

(For your scholar friends: Please use the promo code JOINGALERIE for 1 month free subscription. Click sign-up -> create a profile -> input the code on the subscription tab in the coupon field )


Platforma je inače US-only, pa će vam trebati VPN da gledate filmove, ali društvene interakcije nisu geo-limitirane.


Na platformi se na preporuku Eda Lachmann-a našao i Borisov film Slatko od Ništa (In Praise of Nothing), pa pošto im se dopala njegova chat interakcija sa publikom, pozvali su ga da moderira film po svom izboru.



Reditelj Boris Mitić u gostima kod Wesa Andersona predstaviće film Šermanov marš, pobednika Sundance filmskog festivala 1986. - "A meditation on the possibility of romantic love in the South in the era of nuclear proliferation."


Boris Mitić proslavio se filmom Pretty Dyana (2003):



ŠTA JE DOKUMENTARNI FILM I IMA LI OD TOGA LEBA?


Boris je prošle godine gostovao u Leskovcu ispred udruženja DokSrbija.

Radionica DOK.LE održana je u prostorijama Gradske kuće i Narodnog muzeja u Leskovcu 16. i 17. septembra 2022, u organizaciji Udruženja dokumentarista DokSrbija i uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.



Dvodnevni program osmislio je i vodio Boris Mitić, aktuelni predsednik DokSrbije, uz učešće pisca Stefana Tićmija i edukatorke Ane Pecarski u svojstvu ko-mentora i suorganizatora. Dizajn marketinga i promociju na društvenim mrežama odradio je Darko Zloporubović - svi rođeni Leskovčani.




Radionica je zamišljena kao platforma za usavršavanje ideja za dokumentarne filmove iz Leskovca i okoline. Prijavilo se 16 kandidata, sjajno različitih profila, od repera iz Vlasotinca do veterana režije iz klase Živojina Pavlovića, preko direktora i polaznika Leskovačke škole stripa, radikalne body art umetnice, spisateljice ljubavnih romana, glumačkog barda i pesnika na lokalnom dijalektu.



Teme, koje su učesnici morali da predstave kroz odgovore na 5 dramaturških pitanja, bile su takođe raznovrsne, od visoke mode u romskoj mahali do egzistencijalnih dilema najboljeg trubačkog basiste u Srbiji, preko predsvadbenog običaja “češljanke”, istorije Leskovačke škole stripa, opstanka lokalne autorske rok scene, filozofske šetnje gradom, problematike

divljih deponija i potrage za ljubavlju u najudaljenijim planinskim selima.



Reditelj Boris Mitić na radionici dokumentarnog filma u Leskovcu priča anegdotu kako su slikali Igija Popa u studiju dok je radio naraciju za njegov dokumentarni film Slatko od ništa (In Praise of Nothing, 2017).




Dobili smo tako pacova za naratora priče o deponijama, lokalnu urbanu legendu (vampira iz Stopanje) kao protivnika rok muzičara, razigrano udruženje penzionera koji uz etno-kustosa i arhivske snimke oživljava običaj češljanke, rimejk dokumentaraca o potrazi za ljubavlju u zadnjoj pošti opštine, pa čak i potpuno novi žanr – doku-strip, iliti strip-dokumentarac, mešavinu stripovskih ilustracija i dokumentarnih kadrova, upravo o Leskovačkoj školi stripa. Izdvojena su dva projekta po svojoj celovitosti:


Marko Stojanović, Leskovačka škola stripa: “U pitanju je film u kome bi petnaestogodišnjaci iz Leskovačke škole stripa, inspirisani jubilejem 25 godina Balkanske smotre, krenuli u potragu za istinom o osnivanju i razvoju škole stripa koja je počela s radom mnogo pre njihovog rođenja. Njihova potraga bi bila ispričana dobrim delom kroz strip, a pričali bi sa raznim učesnicima i svedocima, plus bi pretražili arhive stare štampe i video snimaka sačuvanih iz tog vremena…”


Jovana Dimitrijević, fotograf/reditelj, (Harlequeen Studio): “Moj film je longitudinalni docufiction film o održivoj modi, sa materijalom već snimljenim u Leskovcu i Berlinu u periodu od 2013. do 2017. godine na 8 mm kaseti, koji bih sada nastavila da snimam. Priča je o tom sizifovskom poslu stvaranja visoke modne scene u maloj sredini i potrazi za modelima i lokacijama, konkretno u Radničkom naselju i naselju Sat mala i interakciji sa ljudima na ulici, što predstavlja izazov jer njihove reakcije na potragu za lepotom, što je suština filma, i prelaženju granica, klasnih, rasnih, geografskih i ličnih, variraju od toplih i pozitivnih, do pretećih. Da li će Leskovac dobiti novu modnu scenu ili će meštani spaliti umetnicu na lomači, saznaćemo na kraju filma.”





Opšti utisak je da je ideja radionica više nego uspela, te da ju vredi ponavljati i proširivati iz godine u godinu, sa ciljem da se autori dovoljno osnaže da mogu sami da prijavljuju projekte na konkurse Filmskog centra Srbije za razvoj scenarija, projekta i produkciju, a da se postepeno oformi i lokalna dokumentaristička scena, ma kako eklektična. Mogućnost stvaranja leskovačke dokumentarne filmske scene i dalje je otvorena i svi zainteresovani da se time bave mogu da kontaktiraju Harlequeen Studio.






Recent Posts

See All
bottom of page